Válas Péter honlapja

Érettségi feladatsorok informatikából

Ezen az oldalon a közismereti informatika- és digikultérettségi feladatsorait listázhatod ki, kereshetsz a feladatok neve szerint, megtalálhatod a feladatsorokat, javítási útmutatókat és megoldásokat. A vizsga követelményeit és leírását a http://www.oktatas.hu/kozneveles/erettsegi/vizsgatargyak lapon lelheted, amíg át nem helyezik... Az érvényes szoftverlista pedig az oktatas.hu érettségi oldalain az aktuális, illetve a következő vizsgaidőszak linkje alatt található. A feladatsorok történetével kapcsolatos megjegyzések a lap alján.

A feladatok neve általában egyedi; érdekességképpen a feldatnév szerinti választás első pontjában lekérdezheted a többször előforduló neveket. Néhány esetben javítottam a feladatnevek helyesírását (az, hogy eredetileg hibásan adták ki, nem ok rá, hogy így is őrizzük meg, és még rögzüljön is).

A feladatsorok és útmutatók linkjei az Oktatási Hivatal weboldalára mutatnak; ezeket ők bármikor megváltoztathatják, meg is tették már korábban. A linkek elromlásáért még ők sem vállalnak felelősséget, hát még én! Addig örüljünk, amíg működnek! Sajnos a letöltőoldal trükkösen van megoldva, nem lehet közvetlenül linkelni rá. Ide kattintva kiválaszthatod a tantárgyat.

A feladatok közül az adatbázis-kezeléssel részletesebben foglalkozom, a programozási feladatokkal pedig talán majd később. Ezen az oldalon a mintamegoldások nyelvét tekintheted át a témakör szerinti listában.

Az eddig feldolgozott feladatsorok száma: 60 középszintű, 56 emelt szintű; 109 informatika, 7 digitális kultúra.

Az eddig feladott feladatok száma: 486.

Tantárgy szerinti szűkítés:
Mind      Digitális kultúra      Informatika
Feladatnév keresése:

    
Egy kiválasztott feladatsor listája és linkjei:

Témakör szerinti listázás:
Mind      Közép      Emelt

Szabad a választás balról és jobbról is!

A feladatsorok történetéről

Egységes, központilag szabályozott informatikaérettségi 2005, a kétszintű rendszer bevezetése óta van Magyarországon (azelőtt az iskolák saját hatáskörben határozták meg a követelményeket és a vizsga módját), amihez hozzávettem a 2004-es próbaérettségi feladatsorait. Ez idő alatt (a 2023-as megszűnésig) néhány kisebb változás történt a rendszerben:

  • 2006-ban még volt februári vizsgaidőszak is, ezt érdeklődés híján megszüntették.
  • 2009 óta a tavaszi vizsgaidőszakban közép- és emelt szinten is két feladatsort adnak ki: az egyiket írja a nagy többség, a másikat, amelyiknek „ma” van a nevében, fordítják le a kéttannyelvű és nemzetiségi iskolák vizsgázóinak, ez a listákban „idegen nyelvű”-ként látható (ősszel nincs két külön feladatsor).
  • 2010-ben a középszintű informatikaérettségi napján nagy nemzeti árvizet rendeztek, ezért sokan nem jutottak el a vizsgára; nekik két héttel későbbre a miniszter központi pótlási lehetőséget adott, ebben az évben tehát eggyel több feladatsor volt.
  • 2009-ig középszinten öt feladat volt: a második a prezentáció és grafika, a harmadik a weblapkészítés. Elvileg 2010 tavaszán vonták össze ezeket egységes második feladattá (prezentáció, grafika és weblapkészítés). Gyakorlatilag 2010 tavaszán és egy ízben 2014-ben a régi rendszerben készült feladatsorokat adtak ki, 2A és 2B számozással, de ezeket a listába a tényleges felosztásnak megfelelően vettem fel. Ezeket a feladattípusokat külön-külön is le lehet kérdezni az adatbázisból, vagy pedig a „Prezentáció, grafika és weblapkészítés középszinten (az összes feladat)” menüpontban összevonva mind a hármat is. Külön lekérdezés adja vissza a közép- és emelt szintű szövegszerkesztési feladatok egyesített listáját.
  • Informatikaérettségi utoljára 2023 őszén lesz. (Ha később olvasod: volt.)

A digitális kultúra elnevezésű tantárgyból 2022 tavaszán rendeztek először előrehozott érettségit.

  • A 2022. tavaszi időszakban csak középszintre jelentkeztek, ősszel már emeltre is.
  • 2023 tavaszán mindkét szinten volt érettségi, de emelten még nem volt idegen nyelvű feladatsor.
  • 2024 tavaszától csak ebből a tárgyból van érettségi, ez egyúttal az első rendes érettségi dátuma is.